Η Νις απέκλεισε τον Άγιαξ - liveefootball

Breaking

Η Νις απέκλεισε τον Άγιαξ

Η Νις πέταξε έξω τον Άγιαξ
Η γαλλική ομάδα πήρε 2-2 στο Άμστερνταμ και με τα εκτός έδρας γκολ πέρασε στα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ

ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ- 3ος ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ ΓΥΡΟΣ

ΑΓΙΑΞ-ΝΙΣ 2-2 [1-1]

ΓΗΠΕΔΟ: AMSTERDAM ARENA

Η Νις έκανε τη μεγάλη έκπληξη στον τρίτο προκριματικό γύρο, αφού απέκλεισε τον Άγιαξ, φέρνοντας 2-2 στο Άμστερνταμ και ενώ στη Νίκαια οι δυο ομάδες είχαν έρθει ισόπαλες 1-1.

Μόλις στο τρίτο λεπτό, ο Σουκέ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους με τη Νις να βάζει δύσκολα στον Άγιαξ. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν, πριν το ημίχρονο, με τον Φαν ντε Μπέεκ στο 26ο λεπτό και στο 57' ο Σάντσες έδωσε σκορ πρόκρισης στον Άγιαξ, στο 57'. Ωστόσο, στο 79' ο Μαρσέλ, δέκα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, ισοφάρισε για τη Νις, χαρίζοντας της μια σπουδαία πρόκριση.

ΑΓΙΑΞ: Ονανά, Φέλτμαν, Ντε Λιγκτ (86' Νέρες), Σάντσες, Φαν Ντε Μπέεκ, Ζίγεχ, Γιουνές, Σένε (82' Χούντελααρ), Ντόλμπεργκ, Φίργκεφερ, Κλάιφερτ (78' Ντε Γιόνγκ)

ΝΙΣ: Καρντινάλ, Σουκέ, Σερί, Λες Μελού, Σραρφί (46' Εστεβάο), Ισερίκ, Πλέα, Λε Μαρσάν, Σαρ (69' Μαρσέλ), Κοζιέλο, Ντάντε