Στον τελικό Κυπέλλου η Γκενκ του Καρέλη - liveefootball

Breaking

Στον τελικό Κυπέλλου η Γκενκ του Καρέλη

Παλικαρίσια πρόκριση στον τελικό του βελγικού Κυπέλλου πήρε η Γκενκ, επικρατώντας 1-0 της Κόρτραϊκ.

Η ομάδα του Νίκου Καρέλη δεν είχε εύκολο έργο, αφού χρειάστηκε να ανατρέψει την ήττα με 3-2 από το πρώτο ματς. Τα εκτός έδρας γκολ, όμως, ήταν αυτά που την έστειλαν να διεκδικήσει το πέμπτο Κύπελλο της ιστορίας της – σε ισάριθμες παρουσίες σε τελικούς.

Το γκολ που έκρινε την πρόκριση πέτυχε ο Σεκ στο 15ο λεπτό του ματς και ήταν αρκετό, παρότι η Γκενκ είχε ακόμα αρκετές ευκαιρίες να διευρύνει το προβάδισμά της.

Ο Νίκος Καρέλης αγωνίστηκε ως αλλαγή στα τελευταία 15 λεπτά του ματς, ενώ ο Σάκης Παπάζογλου έμεινε στον πάγκο της Κόρτραϊκ.

Στον δεύτερο ημιτελικό η Μπριζ θα υποδεχτεί την Σταντάρ Λιέγης, με τους φιλοξενούμενους να έχουν ισχυρό προβάδισμα (4-1) από το πρώτο ματς.